Proč roste popularita BJJ

proc-roste-popularita-bjj

Proč brazilské Jiu Jitsu vzrostlo na popularitě aneb jak BJJ dobylo mainstream

S růstem UFC zaznamenalo raketový vzestup popularity také brazilské Jiu Jitsu. Jako sport je MMA nejrychleji rostoucí aktivitou na světě a není žádným překvapením, že vedle něj vyrostlo i BJJ. Se svými kořeny zapuštěnými do počátků UFC je fér říci, že díky MMA si BJJ získalo mezinárodní reputaci a tělocvičny se objevují po celém světě. S tím, co bylo řečeno, prozkoumáme důvody, proč a jak BJJ vzrostlo na popularitě.

BJJ není tak intenzivní jako tradiční bojová umění

Kultura BJJ je ve srovnání s tradičními bojovými uměními poměrně moderní a uvolněná. Z tohoto důvodu je otevřená pro každého a je oblíbená napříč všemi demografickými skupinami. Stereotypně jsou tradiční umění vnímána jako trochu hloupá a berou se příliš vážně. Můžete například získat klišé obrázek cvičence aikida s nadváhou nebo někoho, kdo tvrdí, že chi je skutečná věc. To se v BJJ neděje a v důsledku toho je mnohem více v kontaktu s moderní společností.

Jeden příklad toho lze vidět na sociálních sítích. Na rozdíl od jiných bojových umění je BJJ plné memů a vlastní subkultury. To ukazuje jeho dopad na lidi, zejména na mladší zápasníky. Pokud jde o jeho rozšíření, BJJ je mainstream a je v kontaktu s realitou, zatímco tradiční bojová umění jsou serióznější a méně přátelská k outsiderům.

Internet a globalizace posunuly BJJ do hlavního proudu

V roce 1993 UFC začalo UFC 1. Jinými slovy, internet byl v tomto bodě stále v plenkách a svět byl menší. Naučit se BJJ mimo Brazílii bylo obtížné, možná byste mohli najít kazetu VHS nebo někoho s nejasnou představou o tom, jak BJJ funguje. Výsledkem bylo, že BJJ bylo velmi malé a hodně odlišné od globálního umění, které známe dnes. To v kombinaci s tím, že bylo nové znamenalo, že BJJ nebylo ve skutečnosti známé nebo pochopené.

Vše však změnil internet. Na konci 90. let bylo možné BJJ najít online, i když to bylo stále nové odvětví bojového umění. A to také znamenalo, že jeho šíření bylo nevyhnutelné. Příkladem toho mohou být videa s výzvou Gracie.

Opět natočené na VHS to ukázalo, jak BJJ začíná převládat nad dříve známými bojovými uměními. Například zápasník karate byl v 80. letech velmi respektován. Nicméně videa BJJ dokázala s lehkostí začít karate a další umění porážet. Poté BJJ uchvátilo mysl mnoha lidí a bylo vnímáno jako rostoucí síla ve světě bojových umění.

Jak rostl internet, rostlo i BJJ. V současnosti je to nejrozšířenější bojové umění na stránkách jako Instagram a Youtube. Proto se dokázalo rozšířit v tak krátké době. To se také odráží offline, tělocvičny se objevují na rozích ulic v každém větším městě na světě. BJJ zkrátka díky síle internetu předběhlo ostatní bojová umění.

BJJ nabízí ve srovnání s jinými sporty střední cestu

Jak již bylo řečeno, na tradiční bojová umění se mnozí často dívají skepticky. Avšak i jiná moderní bojová umění jsou z různých důvodů považována za příliš intenzivní. Například, když budete zápasit v MMA nebo boxu – můžete být knokautováni. I když nebudete, můžete po letech tréninku mít problémy z otřesů mozku. Pro mnohé to prostě není přátelský sport a je odpudivý. Nechcete přece přijít do práce se zlomeným nosem nebo monokly.

BJJ však nabízí bezpečnou střední cestu. I když to není měkké bojové umění, nezabije vás to. Stále se například budete učit praktické bojové dovednosti, ale nemusíte se obávat nebezpečnosti sparingového MMA. Pokud narazíte na maniaka v MMA, můžete být knokautováni, zatímco v BJJ mu můžete snadněji vzdorovat.

Přitom BJJ není nesmysl jako některá tradiční bojová umění. V BJJ testujete pohyby a chvaty, které skutečně fungují. Výsledkem je, že BJJ je někde uprostřed mezi tréninky praktického bojového umění.

BJJ je organizovanější než většina bojových umění

Pokud chcete, v BJJ existují různé soutěže, pod kterými se můžete trénovat. I když to lze říci i o boxu a MMA, je pravděpodobné, že nebudete soutěžit více než 3krát za rok, nebo i méně. S BJJ však také můžete soutěžit doslova každý víkend a existuje řada souborů pravidel, kterými se musíte řídit.

To je zcela unikátní – protože jiná tradiční bojová umění často nenabízejí žádné soutěže. Z tohoto důvodu BJJ oslovuje jak výkonnostní sportovce, tak i hobíky a poskytuje jim možnost soutěžit. Unikátní je také tím, že nabízí unifikované tělocvičny jako kluby. Například takové jako Gracie Barra, Alliance a ATOS mají tělocvičny na různých kontinentech. Tato obchodní struktura umožňuje šíření BJJ podle úspěšného modelu. Ti, kteří si nejsou jisti otevřením tělocvičen, tak mohou učinit pod větší organizací, která je může vést na cestě.

U jiných bojových umění to tak prostě není. I když existuje několik boxerských franšíz a jako K-Star s Muay Thai – většinou jde o nezávislé menší tělocvičny. Z tohoto důvodu je BJJ více organizované, pokud jde o nabízení značky svým zákazníkům. To v jiných bojových uměních nenajdete a je to jeden z důvodů růstu popularity BJJ.

Vliv celebrit BJJ

BJJ má stále rostoucí seznam zápasníků. Například herci jako Ed O'Neill a Ashton Kutcher trénují, přičemž O'Neill má černý pásek a Kutcher hnědý. Režisér Guy Ritchie je také držitelem černého pásku pod Rogerem Gracie a Demi Lovato, Wiz Khalifa a Joey Diaz trénovali BJJ několik let.

Díky jejich vlivu to pro BJJ přináší více zájemců. I když to platí také pro box, nenajdeme to u většiny ostatních bojových umění. Například je těžké jmenovat celebritu, která trénuje judo. Výsledkem je, že BJJ bylo pozitivně ovlivněno šířením tohoto sportu mezi celebritami. Hollywoodský seznam BJJ celebrit A-lister velmi přispívá k růstu BJJ, které tak dobře těží z populárních osobností kultury.

Souhrn

Celkově se BJJ v posledních letech masivně rozrostlo a jeho obliba je při pohledu na jeho věk bezkonkurenční. Jak bylo řečeno - je to způsobeno důvody, jako je jeho lákavá kultura, růst sociálních médií a vliv celebrit. Při kombinaci těchto faktorů dohromady není divu, že se BJJ stalo tak populární. Je třeba také uznat, že BJJ je stále nové, pokud jde o ostatní bojová umění – což znamená, že má stále prostor k růstu a je sázka na jistotu, že si v nadcházejících letech získá další popularitu.

Zdroj: bjjtribes.com