Všechny, co s běháním začínají možná napadne otázka, jak se na běh správně vybavit. A je pravděpodobné, že si nejsou jisti ani ti, kteří již mají nějaké ty stovky kilometrů za sebou. Špatnou zprávou je, že je přece jenom nutné (pokud to s během myslíte alespoň trochu vážně) si nějakou tu výbavu pořídit. Je tu však i dobrá zpráva a to, že opravdu nepotřebujete spoustu luxusního běžeckého vybavení a drahého oblečení. Běh je vcelku sport nenáročný, můžete jej provozovat kdykoliv a kdekoliv, přesto – máme několik rad, jak se pro běh vybavit tak, abyste si tento sport pořádně užili a nestálo Vás to moc peněz. Jsou totiž některé položky, které jsou pro to zásadní.
Pokud se běhání opravdu chcete víceméně pravidelně věnovat, tak jak u běžecké obuvi, tak i běžeckého vybavení platí jedno důležité pravidlo: nezáleží na značce nebo designu, ale na funkčnosti. Co vám bude platné se chlubit momentálně populárním logem nějaké značky na svém oblečení, když vám bude nepohodlné a nebude plnit funkce pro běh důležité.
Běžecké boty
Když začnete jako běžec, budete potřebovat dobrý pár běžeckých bot, které jsou pro vás to pravé. A věřte tomu, že rozdíl mezi kvalitními běžeckými botami a běžnými „teniskami“ je obrovský. Kromě toho, že při nevhodném obutí hrozí zranění, jedná se také o vaše pohodlí a respektování anatomie tvaru vašeho chodidla, způsobu nášlapu, případně i různých anatomických odchylek, jako jsou pronace resp. supinace chodidla apod.
Určitě se vyplatí nakupovat u specializované prodejny s běžeckým vybavením, kde odborníci vše zhodnotí a doporučí vám tu správnou obuv. Ale hlavně si zde můžete obuv vyzkoušet a sami vidět a cítit rozdíly mezi jednotlivými botami a jejich konstrukcí.
Více se výběru obuvi věnujeme v článku: Jak vybrat běžecké boty
Tip: Nezapomínejte, že vývoj jde neustále dopředu a pokud potřebujete obuv obnovit, vždy stojí za to se zeptat vašeho prodejce, zda nejsou nějaké novinky, které by stály za vyzkoušení.
Běžecké oblečení
Před prvním vyběhnutím není nutné spěchat s nákupem veškerého vybavení najednou. Jsou ale položky, kterým byste stejně tak jako obuvi, měli věnovat pozornost na prvním místě.
Ponožky na běhání
Zde je hlavní zásadou: nebrat si ponožky ze 100% bavlny. A netýká se to pouze ponožek. Jakmile totiž bavlna zvlhne (v obuvi zvláště rychle), zůstává po dlouhou dobu vlhká a neschopná odvádět vlhkost. Ponožka se poté různě roluje a oděrem se poté na pokožce chodidla tvoří puchýře.
Nejlepší volbou jsou ponožky z prodyšnějších, rychleschnoucích směsí, které lépe drží tvar a v obuvi se nerolují. Hledejte tedy syntetická vlákna jako polyester, akryl apod. I zde je lepší vyhledat značky a obchody, které se na běh specializují. Určitě Vám budou schopni nabídnout odpovídající model ponožek.
Jaký tvar a styl ponožky zvolíte je čistě na Vašich preferencích. Záleží na tom, co vám vyhovuje, v čem se cítíte nejlépe a také na tom, jaké je roční období a na jakých površích běháte. V létě na silnici si můžete vzít kratší, do lesa to bude chtít přece jenom o něco delší a v zimě asi často sáhnete po podkolenkách, abyste prohřáli a udrželi teplotu v lýtkovém svalu.
Běžecké oblečení
Vývoj běžeckého oblečení jde stále vpřed a dnešní speciální oblečení pro tyto účely je lehké, prodyšné, skvěle odvádí pot a vytváří pro tělo optimální teplotní pohodu. Dalšími pro běh důležitými prvky bývají tzv. ploché švy (flatlock), které při pohybu zabraňují odírání pokožky běžce, či speciální reflexní barvy, které zvyšují viditelnost a tedy i bezpečnost běžce při zhoršených světelných podmínkách.
Pro své běžecké tréninky tedy hledejte oblečení, které je vyrobené z funkčních syntetických materiálů a jejich kombinací, jako jsou polyester, mesh, elastan (spandex), apod. Takové materiály vám při chladném počasí pomohou udržet tělo v suchu a teple, v horkém počasí zase skvěle budou odvádět pot z těla. Navíc jsou více odolné na prací cykly.
Tip: Pokud si půjdete zaběhat a nejste si jisti, jak se při momentální venkovní teplotě obléci, představte si, jak byste se oblékli při venkovní teplotě o 10°C vyšší. Bude-li tedy momentální venkovní teplota 13°C, můžete si vzít na sebe klidně i kraťasy. Za vše může vaše zvýšené tělesné teplo po jeho zahřátí intenzivním pohybem. Samozřejmě další vliv na to mohou mít povětrnostní podmínky.
Podpůrné sportovní podprsenky
Pro ženy velmi doporučujeme podpůrné sportovní podprsenky, určené pro běh a jiné podobné náročné fyzické aktivity. Při zkoušení v obchodě (případně doma pokud nakupujete přes internetové obchody) nezapomeňte vyzkoušet podprsenku také při pohybu – tedy během na místě, nebo poskoky nahoru a dolů. I v tomto případě musíte cítit, že se v podprsence cítíte dobře, není volná a při pohybu vám nijak nepřekáží nebo neodírá pokožku.
Další užitečné funkce běžeckého oblečení
Komprese: běžecké ponožky, punčochy, topy, trika i nátělníky jsou vyrobeny z kompresní látky (jako např. výše zmíněný elastan). Poměrně hodně lidí má pocit podpory, které kompresní oblečení nabízí rádo. Navíc má pozitivní vliv na regeneraci po výkonu, můžete tedy vyzkoušet, zda i vám kompresní oblečení vyhovuje.
Kapsy: výrobci dnes na běžce a praktičnost oblečení myslí a u většiny oblečení tak naleznete menší či větší kapsy pro možnost odložit si zde klíč, kreditní nebo vchodové karty apod. pro těžší předměty (jako třeba mobilní telefon) však zpravidla vhodné nejsou. Zde je lepší využít např. pouzdro na paži.
Otvor pro palec: řada mikin, větrovek a bund má v rukávech otvory pro palce. To určitě oceníte pokud budete běhat v chladném počasí.
Ostatní běžecké vybavení
Doplňků pro běhání je jistě celá řada, my však zmíníme ty, které asi ocení každý jak začínající, tak i pokročilý běžec. Některé mají totiž vliv nejen na pohodlí při vašem běhu, ale zejména na vaši bezpečnost.
Sportovní hodinky
Jsou skvělým doplňkem, který vám pomůže nejen sledovat vaši zvyšující se kondici, ale jsou také skvělým prostředkem, jak si uchovat data a „kroniku“ vašich tras. Navíc vám pomohou sledovat metriku, vytvářet statistiku nebo přes ně soutěžit se svými přáteli.
Běžecká pouzdra
Existuje spousta variant od pásů, přes „ledvinky“ až po pažní pouzdra. Všechna tato pouzdra mají jeden účel – umožnit vám vzít si s sebou při běhání větší a těžší předměty, jako je mobilní telefon, svazek klíčů, peníze apod. Nezapomínejte, že mít s sebou mobilní telefon není frajeřina, ale i možnost zvěčnit si navštívená místa, poslouchat hudbu nebo mít jistotu, že se v případě potřeby můžete dovolat pomoci.
Jak se na běh neoblékat
Když víme, jak se na běh vybavit a obléci, pojďme si také říci, jak se na běh zásadně neoblékat.
100% bavlna
Velké NE bavlněnému oblečení. Jakmile se bavlna namočí, nebo propotí, zůstane po dlouhou dobu mokrá. To je nepříjemné i při teplém počasí, natož při tom chladném. Je to také nejlepší cesta, jak prochladnout. Bavlněnému oblečení, včetně ponožek, se obloukem vyhněte.
Tepláky
Klasické tepláky (potažmo mikiny), zejména ty z bavlny nebo jejích směsí, určitě nejsou správným oblečením na běh. Pokud si takto pamatujete běžce na historických fotografiích, zapomeňte na to. Dříve také chodili lidé hlavně pěšky a dnes všude jezdí automobily. Nahradit tepláky běžeckými legínami budou mít spíše muži. Všem ale doporučujeme vyzkoušet si běh v teplákách a poté v běžeckých legínách. Sportovní tepláky ano, ale na běžné nošení, nebo na zahřátí a rozcvičení před během.
Těžké vrstvy oblečení
Pokud běháte i za chladného počasí, zapomeňte na tlusté bundy. Příliš silné vrstvy totiž způsobí přehřátí vašeho těla a zvýšené pocení. Volte raději více tenkých, funkčních vrstev, které vám zajistí nejen teplotní pohodu, ale také dostatečný odvod potu a vlhkosti. Tenké oblečení si navíc, v případě, že vám bude teplo, snadno uvážete kolem pasu a můžete pokračovat v běhu.
Obnošené boty
Jistě, radíme, abyste ušetřili a nekupovali si zbytečně drahé vybavení. Nesmíte být ale zase takoví šetřílkové, že vyrazíte do terénu se starými, proděravělými a sešmajdanou obuví. Dobré běžecké boty jsou opravdu základem běžeckého vybavení a vězte, že i ta nejkvalitnější obuv časem ztrácí odpružení, stabilitu a schopnost tlumit nárazy. Běhání ve staré obuvi se negativně podepíše na vašich kloubech, šlachách a může být i příčinou zranění. A byla by škoda připravit se kvůli pár korunám o část běžecké sezóny, ne?
Doporučovaný standard životnosti obuvi je v závislosti na její kvalitě, určení a způsobu používání přibližně 400-800 km, přičemž se doporučuje zakoupit nový pár již zhruba v polovině životnosti toho původního, abyste si postupně zvykli na novou obuv a případně její novou konstrukci (pokud se odlišuje).