Milí zákazníci, od 21.6. do 2.7.2024 budeme mít provozní přestávku z důvodu dovolené. Během této doby můžete nadále objednávat jako obvykle, ale Vaše objednávky začneme postupně vyřizovat od 2.7.2024. Děkujeme za Vaše pochopení a trpělivost. Těšíme se na Vaši další přízeň! Váš tým Sportecas

Jak správně prát kimona?

kimono-judo-detske-ippon-gear-future-black-04

Kolem praní kimon a jejich srážení existuje mnoho teorií a nejasností. Přicházíme proto s doporučením, jak správně pečovat o kimono tak, aby Vám vydrželo co nejdéle, nesráželo se a maximálně si zachovalo původní vlastnosti:


1)      Kimono perte v pračce maximálně na 30°C

Pozn.: Čím více bavlny kimono obsahuje, tím více je náchylnější na srážení. Kimona Ippongear obsahují v závislosti na modelu 25-40% polyesteru a prodávají se již předsrážená. Přesto i při dodržení doporučeného způsobu praní u nich může časem dojít ke sražení o 1-3 cm. Pokud potřebujete, raději vyperte kimono 2-3x podle pokynů, než jednou na 60°C.

2)      Perte samostatně bílé a modré kimono

Pozn.: Přestože se modrá kimona barví pod vysokou teplotou, aby byla jejich barva maximálně trvanlivá a kimono se obarvilo ve všech záhybech rovnoměrně, stejně modrá kimona vždy pouštějí trochu barvy. Pokud tedy nechcete ze svého bílého kimona udělat světlejší variantu modrého, perte každé zvlášť.

3)      Nepoužívejte bělidlo, aviváž a prací prostředky s obsahem chlóru

Pozn.: Kvalitní kimono se pozná nejen podle látky, z které je užito, ale hlavně podle kvality nití. Všechny výše uvedené prací prostředky mají bohužel tu vlastnost, že nitě mohou poškodit. Pracího prášku používejte opravdu jenom trochu. Více prášku nebude znamenat více čistoty, ale může poškozovat látku a při špatném vymáchání se Vaše kimono stane více náchylné na tvorbu plísní. Navíc ne každá vůně musí být všem příjemná.

4)      Nesušte kimono v sušičce

Pozn.: Sušením kimona v sušičce může dojít k většímu sražení kimona. Opakované sušení kimona v sušičce také zhoršuje původní měkkost a elasticitu látky. Jakkoliv to může znepříjemnit soupeři úchop, Vám to znepříjemní pobyt v kimonu. Nesušte také kimono na přímém slunci. Nejlépe je dát  jej na široké ramínko (aby si zejména kabát zachoval svůj tvar) a to pověsit někde venku v polostínu, kde mírně pofukuje.

5)      Žehlete na střední teplotu

Pozn.: Pokud patříte mezi ty, kteří si kimono žehlí (což je pro pokožku jistě příjemnější než kimono pouze uschlé), žehlete jej na střední teplotu.

 

Na závěr: Časem jsou přece jenom místa, která i pří výše uvedené péči o kimona mohou zčernat (například vnitřní lem rukávů apod.) a vy se rozhodnete, že je kimono nutné opravdu důkladně vyprat. Můžete tedy zkusit použít přiměřeně malé množství prášku (více je jak již uvedeno výše zbytečné), teplotu praní nastavit na 60°C a přidat šálek bělidla (ale opravdu jednou za čas). Pohlídejte si cyklus pračky a než pračka spustí proces máchání, zastavte ji na jednu hodinu. Poté hned praní ukončete a postupujte při sušení jak je uvedeno výše. Tento postup NEDOPORUČUJEME, ale takto se to v případě nutnosti dělá.