Tři věci, které byste měli vědět, než začnete s judem

tri-veci-nez-zacnete-s-judem

 

Judo je dnes jedním z nejpopulárnějších bojových sportů na světě, milují ho fanoušci z křesel obýváků, lidé, kteří se chtějí naučit bojová umění a soutěžit v nich i ti, kteří tento sport používají pro sebeobranu. Judo se cvičí ve velkých městech po celém světě, přičemž nedávná studie ukazuje rekordní počty judistů ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království a v celé Evropě. Pokud zvažujete, že se k nim připojíte a začnete s judem, nebo třeba jen hledáte klub kam poslat děti, existuje pár věcí, které byste měli vědět, než uděláte první krok.

Judo vám může pomoci dosáhnout několika různých cílů. Je to skvělá disciplína pro učení nebo zlepšování sebeobrany. Stačí se podívat na nejlepší bojovníky MMA a uvidíte, že mnozí z nich mají silné zázemí v judo. Pokud zase někdy budete při přenosu UFC v televizi sázet na jednotlivé bojovníky, budete muset provést jejich slušný průzkum, abyste měli nějakou šanci na výhru. 

Přečtěte si formu obou bojovníků, jejich dovednosti, silné a slabé stránky. Určitě si všimnete, že špičkoví judisté, kteří soutěžili na mezinárodní úrovni a na olympijských hrách se často umísťují v top 10 bojovníků v každé váhové kategorii. Stručně řečeno, judo je skvělé bojové umění, které se musíte naučit. Nejen, že vás posune na vaše fyzické a duševní limity, ale naučí vás praktickým a spolehlivým dovednostem. 

Pokud hledáte jednoduché, snadno naučitelné bojové umění, judo není pro vás. Je to vícevrstevná disciplína, kde trvá roky, než se dostanete na vrchol. Pokud jste ochotni věnovat se jeho tréninku je judo dovednost, kterou budete mít na celý život. Níže uvádíme tři věci, které byste měli vědět, než s judem začnete.

Nalezení správného klubu je klíčové

Ve vašem okolí jistě není nedostatek judo klubů, ale je důležité vědět, že některé jsou lepší než jiné. Najděte ten, který je pro vás ten pravý. Každý slušný judo klub bude mít webové stránky, které si můžete podrobně prohlédnout. Měli byste také mluvit se senseiem (trenérem) nebo lidmi, kteří v klubu byli nebo jsou motivováni se do klubu přihlásit. 

Čím pohodlněji se ve svém novém prostředí budete cítit, tím rychleji se budete učit a tím budete spokojenější. Nejlepší výsledky pocházejí z bezpečného a stabilního vzdělávacího prostředí. Neměl by být problém navštívit trénink jako divák a seznámit se s tím, jak to celé funguje, včetně časů, rozvrhu a struktury.

Budete vystaveni zkoušce

Když se díváte z hlediště nebo sledujete velkou soutěž, jako je mistrovství světa nebo olympijské hry živě v televizi, může judo vypadat jednoduše. Je to ale tvrdý a náročný sport. I když si z ostatních sportovních odvětví myslíte, že jste fyzicky velmi zdatní, judo vás vyčerpá. Trénink a sparing jsou neúprosné a prokazují test vaší fyzické zdatnosti a charakteru. 

Abyste se mohli tréninku juda zúčastnit, musíte být v dobrém zdravotním stavu. Pokud z toho máte obavy, stojí za to promluvit si se svým lékařem ještě dříve, než s tréninkem začnete. To je další důvod, proč je důležité zúčastnit se pouze kvalifikovaného tréninku juda, který je bezpečná, pojištěný a vhodný pro vás. Ronda Rousey nedávno řekla, že judo je kondičně nejnáročnější sport v porovnání s aktivitami, kterým se věnuje nyní. Byla to poklona judu.

Zranění jsou vzácná

I když judo vypadá v televizi i v praxi drsně a soutěživě , zranění jsou vzácná. Samozřejmě na nejvyšší úrovni jsou zranění vždy, ale záleží také na vašem soupeři. Čím jsou lepší a čím lépe hází, tím lépe padáte. Zranění se prostě občas stávají, protože si musíte uvědomit, že je to kontaktní sport s cílem porazit soupeře. Povaha juda je ale taková, že nevede k tolika zraněním jako některé jiné sporty, včetně boxu, MMA, motoristických závodů, sálového fotbalu, hokeje nebo fotbalu. Když se učíte judo, jedna z prvních lekcí vám vysvětlí, jak správně padat a rozložit váš pád do různých směrů.

Ve vašich začátcích to budete neustále procvičovat. Bezpečné překonání pádu vám pomůže udržet se v bezpečí a bez zranění při soutěžích v judu, ale také zlepší vaši bezpečnost mimo tělocvičnu, pokud byste se někdy ocitli v pozici, kdy na vás někdo útočí nebo třeba náhodou uklouznete. V boxu nebo MMA je cílem zranit soupeře, ale v judu je jedním z primárních cílů bezpečně zastavit soupeře, aby vám neublížil. Judo má vzácné hodnoty, které si poté přenášíte i do běžného života. Učit respekt k soupeři je klíčová hodnota, kterou se v judu učíte již od samého začátku.

Zdroj: www.judoinside.com