USK Praha

usk-praha-web

Oddíl USK byl založen v roce 1952 PhDr.Jiřím Mašínem (15.2.1930 – 3.2.1996). Původně se oddíl jmenoval TJ Slavia VŠ Praha, poté se v roce 1979 přejmenoval na TJ Vysoké školy Praha a až v roce 1990 dostal nynější název Univerzitní sportovní klub Praha. Domovskou tělocvičnou byl Marathon v Černé ulici. V roce 1977 pak oddíl přesídlil do nynějších prostor sportovní haly Folimanka. Sportovní činnost oddílu výrazně ovlivnil vznik Střediska vrcholového sportu MŠMT ČSR v roce 1974 (vedené Františkem a Petrem Jáklovými), které se v roce 1983 transformovalo na Vysokoškolské sportovní centrum a bylo podporováno sportovní školou při Gymnáziu Nad Štolou (pod vedením Zdeňka Kasíka a Josefa Brože).

Oddíl dlouhodobě zásobuje českou reprezentaci vynikajícími judisty, kteří často tvoří podstatnou část českého národního týmu. Členové USK Praha během let vybojovali řadu cenných medailí na vrcholných evropských i světových soutěží. V současné době má oddíl okolo 250 členů a ve své hale na Folimance poskytuje zázemí všem nejlepším českým judistům jako národní tréninkové středisko. Perfektně odpružené tatami o rozloze téměř 350 m2, posilovna, sauna a regenerační linka představují skvělé podmínky pro náročný trénink.

USK Praha dlouhodobě reprezentuje a také zde trénuje nejlepší český judista všech dob Lukáš Krpálek, kterého do oddílu v jeho 15 letech přivedl dnešní hlavní trenér Jaromír Lauer.