V dnešní době se lidé vzhledem k pracovnímu vytížení více, než kdy jindy, potýkají s nedostatkem volného času. S ohledem na sedavou práci nebo případná jednostranná zatížení je důležité, aby se pravidelně věnovali cvičení. Klíčem k efektivitě cvičení jsou pak potraviny, které před i po cvičení konzumujeme. Panuje všeobecně mylná představa o tom, jaký mají potraviny a živiny na regeneraci a dosažení vašich cílů cvičení vliv. Studie mezi fitness nadšenci například ukázala, že polovina účastníků výzkumu si myslí, že konzumace sacharidů po tréninku může vést k méně optimálním výsledkům. Kromě toho jedna třetina účastníků nechce konzumovat žádné kalorie vůbec nebo určitě ne bezprostředně po tréninku.
Když zadáte do internetových vyhledávačů "potraviny vhodné před a po cvičení", dostanete více než 3,5 milionu výsledků. Ale to, co je skutečně těžké, je najít jednoduchý a ucelený přehled o tom, co se děje s tělem při konkrétním druhu cvičení, jak spolu věci souvisí a co musí být na vašem nákupním seznamu s potravinami.
Výživa může posunout Váš trénink na zcela jinou úroveň
Aby Vaše tělo fungovalo během tréninku jak má, potřebuje energii. Spálením tři hlavních makronutrientů (sacharidů, tuků a bílkovin), získává vaše tělo energii ve formě adenosintrifosfátu (ATP). ATP je nejdůležitějším zdrojem energie pro vaše tělo. Není-li energie potřeba, ukládá se jako kreatinfosfát, glykogen a tuk. ATP Vám dodává energii v závislosti na intenzitě tréninku a na tom, jak rychle ji potřebujete doplnit.
Infografika níže Vám ukazuje souvislosti mezi základními druhy tréninku, tedy kardio nebo silovým, a jejich odlišnostmi z hlediska zatížení a spotřeby energie.
Trénink a výživa 2 - co jíst před tréninkem?
Trénink a výživa 3 - co jíst po tréninku?