Na internetu psali...
Nevěřte všemu, co (nejen) na internetu čtete a vidíte. A týká se to nejen témat o výživě. Samozřejmě nevěřte ani nám. Pokud Vám však můžeme poradit, v klidu si vždy vše přečtěte nebo vyslechněte a pak použijte selský rozum. Jistě, pokud se o výživu hlouběji nezajímáte může být složité se v záplavě informací zorientovat, ale máme pro Vás jednu obecně platnou poučku: když zní něco příliš dobře, skutečnost je většinou jiná. A to i přes to, že v článcích o té, či oné dietě nebo "zázračném" doplňku stravy můžete často číst formulace typu: "devět z deseti doporučuje", "odborníci zjistili", "podle posledních výzkumů je dokázáno", apod. Nedejte se tím zmást. Nikdy totiž nevíte, z jakého zdroje autor čerpal a jak kvalitní, nebo relevantní je citovaná výzkumná studie (pokud vůbec taková existuje). Také nevíte, kdo si danou studii objednal a zda si nemohl typ výzkumu přizpůsobit požadovanému výsledku. Internet a konec konců i papír snesou všechno. A víte co? Odpovědnost autorů těchto článků o zázracích v oblasti výživy je naprosto nulová zato Vy zdraví máte pouze jedno. Jak mohou být výzkumy ošidné si ukážeme na dvou příkladech:
Příklad 1
Představte si, že bychom rádi věděli, zda konzumace dietní limonády (tj. limonády s nízkým obsahem cukru) může být užitečná při redukci hmotnosti. Najali bychom si velké množství subjektů a zeptali se jich na jejich běžný příjem dietní limonády. Subjekty by musely uvést jak často pijí dietní limonádu a v jakém množství. Zároveň bychom změřili jejich výšku, hmotnost a vypočítali jejich Body Mass Index (BMI) jako stupeň ukazatele obezity. Poté bychom všechny údaje o BMI porovnali s údaji o množství konzumované dietní limonády. Přirozeně bychom očekávali, že lidé, kteří pijí hodně dietní limonády budou mít nižší BMI, protože konzumují méně kalorií. Ale existuje velká pravděpodobnost, že zjistíme pravý opak: lidé s vysokým příjmem dietní limonády mají BMI překvapivě vyšší. Jak je to možné? A můžeme z toho vyvodit, že konzumace dietní limonády naopak vede k obezitě? Ne zcela. V našem příkladě je totiž nejpravděpodobnější vysvětlení takové, že lidé, kteří mají vysoké BMI chtějí redukovat svou nadváhu a proto začali pít dietní limonádu. Ze studie také nemůžeme vyvodit ani závěr, že vysoká spotřeba dietní limonády je příčinou obezity. Ale samozřejmě to také zdaleka neznamená, že je konzumace dietní limonády zdravá. V tomto příkladě průřezové (observační) studie se snadno zamění příčina za důsledek. Jedná se o nevhodně zvolený typ výzkumné studie, který Vás ale při nekritickém přístupu dokáže dokonale zmást.
Příklad 2
Jako druhý příklad si představte, že nás zajímá vztah mezi konzumací olivového oleje a rizikem onemocnění srdce. A použijeme na to tzv. ekologickou studii (tedy observační studii na velké skupině nebo populaci lidí). Vytvoříme si seznam zemí, kde lidé konzumují spoustu olivového oleje (typicky středomořské státy) a srovnáme jejich data se zeměmi, kde lidé konzumují málo olivového oleje. Je velmi pravděpodobné, že obyvatelé zemí s velkou konzumací olivového oleje skutečně mají nižší výskyt srdečních chorob. A asi i Vám to bude připadat přirozené a mohli byste tak začít tvrdit, že olivový olej chrání srdce. Ale je tomu skutečně tak? Není pravou příčinou třeba konzumace velkého množství zeleniny, nebo mořských ryb? To z tohoto typu studie nemůžete zjistit, přesto by uveřejnění článku s odkazem na takovou studii výrobci olivového oleje jistě velmi uvítali. Abychom však vliv konzumace olivového oleje na snížení rizika kardiovaskulárních chorob skutečně prokázali, musel bychom i v tomto případě použít zcela jiný typ studie. Odkaz na takovou studii, by ale i v tomto případě dokázal zmást spoustu lidí.
Na obou příkladech vidíte, jak výzkumné studie mohou být ošidné, matoucí a jak se výsledky dají "ohýbat" podle potřeby. Vždy, když budete číst nebo slyšet nějaké "zaručené rady v oblasti výživy, kriticky zhodnoťte obsah a odkazy na případné studie. Pokud si nejste jisti, že je autor skutečný odborník, studie mají nádech senzace, nebo jsou odkazy a způsob sběru a vyhodnocení dat nejasné, raději informace nepovažujte za prokázané. Prostě používejte selský rozum.
Co bude v příštím díle?
V příští kapitole si řekneme něco o dietách, komu jsou určeny a proč nejsou pro dlouhodobé řešení nadváhy funkční. Vše si vysvětlíme na konkrétním případě v poslední době velmi populární Keto diety. Na závěr Vám pak řekneme, jaké je řešení (nejen) pro snižování nadváhy...
DALŠÍ ČÁSTI:
Nadváha, výživa a cvičení - 1. část: Úvod
Nadváha, výživa a cvičení - 3. část: Dieta - snadná volba, ale funguje?
Nadváha, výživa a cvičení - 4. část: Ne hubnutí, ale tvarování postavy
Nadváha, výživa a cvičení - 5. část: Nejsem na cvičení moc starý/stará?
Nadváha, výživa a cvičení - 6. část: Makronutrienty a mikronutrienty