Úvod
Nadváha a s ní související zdravotní rizika patří v tzv. vyspělých státech mezi největší civilizační problémy dneška. Za poslední desítky let se nesmírně zvýšila životní úroveň "západního" světa. To s sebou přináší výrazné změny životního stylu. Jídla je všude dost. Sice se jedná o "globální průmyslovou výživu" plnou rafinovaného cukru, soli, různých konzervantů, stabilizátorů a kdoví jakých dalších aditiv, ale hlady nikdo netrpí. Spíše naopak. Osobní vůz není přepych, ale standard. Všude se pohodlně vozíme, často i na pár desítek metrů a tak se k tomu všemu přidává i nedostatek pohybu. Sečteno a podtrženo - lidé velmi zpohodlněli, dostavila se nadváha a různé další civilizační choroby. Ovšem faktorů, které mohou nadváhu, nebo ještě hůře obezitu způsobit je více. Zkusme si je shrnout:
- Nedostatek pohybu - asi nejpodstatnější faktor, který má bohužel negativní vliv i na další procesy v těle. Smutné je, že se v současné době deficit pohybu týká nejen starších lidí, ale i dětí, u kterých může být příčinou svalových i kosterních dysbalancí a vad.
- Psychický - spoustě lidí slouží jídlo jako emocionální únik před stresem nebo osamělostí. Někoho mohou deprese přivést k alkoholismu, někoho k nadváze. V obou případech se sice dočasně negativní emoce mohou potlačit, ale pouze krátce a celý cyklus se opakuje, časem s čím dál vyšší frekvencí.
- Sociální - paradoxní faktor, který způsobuje, že ve vyspělých ekonomikách je nejvyšší míra obezity často v nejnižších sociálně-ekonomických skupinách a naopak v rozvíjejících se ekonomikách je obezita častější u jednotlivců ve vyšších společensko-ekonomických třídách.
- Enviromentální - říká se mu obezogenní prostředí. Jedním příkladem je snadný přístup k potravinám, kdy v mnoha zemích lidem nikdy nehrozí hlad, protože se v jejich životním prostředí rozšířily obchody, supermarkety a nákupní centra. Jídla je tak dost a prostředky na něj také.
- Genetický - genetika hraje v nadváze a obezitě významnou roli. A to nejen ve smyslu toho, kolik tuku se člověku v těle ukládá, ale také kde. Na druhou stranu vědci dospěli k závěru, že ačkoli genetika hraje v obezitě velkou roli, dědičnost není osud a lze ji dostatečnou vůlí překonat.
Všechno je dnes jinak
V honbě za blahobytem jsme za sebou nechali střídmou stravu i přirozený pohyb. Sedíme u televize, přejídáme se různými prefabrikovanými hmotami, o kterých snad ani raději nechceme vědět co obsahují a nejdelší chůze je často pouze ta od domu k autu. A tak většina populace vesele přibývá na váze. Bohužel se to dnes týká už i dětí v útlém věku. Rodiče se sice utěšují, že z toho jejich ratolesti vyrostou (pokud si toho pro svou vlastní nadváhu vůbec všimnou), jenže oni z toho často už nevyrostou. Žijeme v zemi, kde se máme dobře, ale zároveň se zde vytvořilo obezogenní prostředí. Pohodlným přísunem často nezdravého jídla a jeho nadměrnou konzumací si pěstujeme špatné stravovací návyky. Ty se pak společně s nízkou nebo téměř žádnou pohybovou aktivitou projeví v podobě nadváhy. Dříve měli děti na školách už od nejnižších tříd v základních osnovách tělocviku atletiku a gymnastiku. To dnes není a podle toho fyzická zdatnost dětí vypadá. A to už vůbec nemluvíme o chybějícím rozvoji motoriky, koordinaci pohybů a dalších aspektech fyzického rozvoje dětí. Vzhledem k tomu, že tento stav již nějakou dobu trvá, některé z těchto dětí už jsou dnes v kategorii dospělých.
Co s tím?
Ponechme stranou děti, které by mohly být samostatnou kapitolou. Pokud se dospělých týká, řada z nich si dnes už uvědomuje, že pohodlný způsobe života má i svou odvrácenou tvář. A právě nadváha představuje častý problém, který se snaží řešit. Bodem zlomu může být pohled do zrcadla, náhodně zaslechnutá uštěpačná poznámka, nebo také počínající zdravotní problémy. Otázka zní: co s tím udělat, aby to skutečně fungovalo? A právě zde mohou přijít určitá úskalí, protože když dojde na lámání chleba, většina lidí se nechce vzdát dosavadního způsobu života. Možná na nějaký krátký čas, ale změnit to dlouhodobě už většinou pro ně představuje nedostižnou metu.
Protože je člověk od přírody trochu líný, je to zejména výživa, která se stává první volbou ve snaze o redukci nadváhy. Může za to hlavně vidina rychlého, pohodlného a snadného způsobu, jak se zbavit nadbytečných kil. Ostatně bylo by tu super, že? Sednout si k televizi, dát si prášek a ráno se probudit jako modelka, nebo Rambo. A tak lidé loví nějaké aktuálně "moderní diety", kde se dá - v life stylových magazínech, přes bloggery, youtubery, prostě všude. Ale jak už to tak bývá nejjednodušší cesta, nemusí být vždy zrovna ta správná. V tomto případě to pak platí dvojnásob a to hned z několika důvodů, o kterých si řekneme v dalším díle.
Co bude v příštím díle?
V příští kapitole se dozvíte něco o velkých lžích a polopravdách, kterými jsme nejen v souvislosti s redukcí nadváhy obklopeni a že ne všemu, co se kde píše můžete věřit...
DALŠÍ ČÁSTI:
Nadváha, výživa a cvičení - 2. část: Na internetu psali...
Nadváha, výživa a cvičení - 3. část: Dieta - snadná volba, ale funguje?
Nadváha, výživa a cvičení - 4. část: Ne hubnutí, ale tvarování postavy
Nadváha, výživa a cvičení - 5. část: Nejsem na cvičení moc starý/stará?
Nadváha, výživa a cvičení - 6. část: Makronutrienty a mikronutrienty