Průvodce uspořádáním stravy ve 3 krocích
Určitě to také už znáte. Chcete změnit stravu a udělat něco pro své zdraví. Teorii trochu znáte, ale nevíte jak do toho. Nechcete si neustále počítat kalorie a hlídat jejich výdej respektive příjem. Nebo jste zdravou stravu již zkusili, ale protože Vám chyběly oblíbené potraviny, za nějaký čas jste to vzdali a vrátili se k jídlům, o kterých sice víte, že nejsou zdravá, za to Vám chutnají a nedovedete si život bez nich představit.
Předesíláme, že následující článek a infografika "CO BYCH MĚL(A) JÍST" je určena těm, kdo opravdu chtějí udělat se svým životním stylem změnu k lepšímu. Nastavení ve vlastní hlavě je základ, bez kterého se neobejdete a změny rozhodně nedocílíte. A navíc: ano, bavíme se o ŽIVOTNÍM STYLU. Ne o hubnutí do plavek, na svatbu nebo změny motivované podobnými cílovými událostmi. Proč? Protože pokud je Vaší motivací pouze léto v plavkách, nebo svatba nebo jiná taková cílová událost vrátíte se nejspíš k původnímu životnímu stylu a budete na tom tak jako dosud (vzhledem k jojo efektu často i hůře). Proto je důležité si takovéto změny v hlavě nastavit jako vůli změnit životní styl. Jedině tak Vám pozitivní změny vydrží i do budoucna.
Navštívíte-li výživového poradce, může Vám na základě Vašeho konkrétního bazálního metabolismu, metabolickému ekvivalentu a míře aktivity poměrně přesně spočítat kolik kalorií byste měli přijímat, abyste redukovali nadváhu, nebo si váhu udržet apod. Je to sice relativně přesný systém, ale skrývá mnoho úskalí. V prvé řadě málokdo je dlouhodobě schopen a ochoten neustále provádět výpočty, hlídat energetickou náročnost konzumovaných potravin apod. Většinu lidí to po čase otráví a dříve nebo později se sledováním a výpočty skončí. Dalším aspektem je jedinečnost každého člověka - jeho genetická výbava, jaký má metabolismus, případná zdravotní omezení apod. Proto suchá řeč kalorií nemusí na každého fungovat stejně.
Pokud Vaše cesta nepovede k výživovému poradci, asi budete studovat všechny možné (často spíše nemožné) lifestylové magazíny, abyste načerpali "zaručené" rady, jak do "rychle a pohodlně" do tří týdnů vytvarovat své tělo do (možná tak spíše Photoshopové) dokonalosti. Ti hloubavější si určitě budou klást otázky co jíst, aby to bylo zdravé a přitom nemuseli strávit půl dne sháněním ingrediencí a dalšího půl dne vařením.
Snadno použitelný vizuální průvodce, kterého Vám dnes představujeme je návodem, jak si vybrat zdravější výživu a určit nejlepší potraviny pro vaše tělo, cíle a chuťové buňky. Navíc je to návod, jak změnit stravovací návyky nenásilnou formou a občas si dopřát i něco, co zdravé není, ale máme na to chuť a dosud jsme na to byli zvyklí. Náš jednoduchý tříkrokový proces vám ve skutečnosti pomůže vytvořit individuálně přizpůsobené zdravé stravovací menu během několika minut, které je šité Vám na míru a chutě. A to nejlepší: nic není zakázané!
V našem praktickém, vizuálním průvodci jídlem je vše navrženo tak, abyste mohli udělat správná a zdravá výživová rozhodnutí bez ohledu na Vaše znalosti výživy. Nečekejte seznam „schválených“ a „zakázaných“ potravin. Místo toho Vám dáme podnět k zamyšlení o tom jaké potraviny konzumovat ve spektru od „jíst více“ po „jíst trochu“ až po „jíst méně“. Tento přístup podporuje snadno aplikovatelnou filozofii výživy: "Pokrok, ne dokonalost!".
Důležité je ale také uvědomit si, že kromě správného poměru bílkovin, sacharidů, tuků, mikronutrientů, fytonutrientů apod. je základem zdravého životního stylu zejména PRAVIDELNÝ A DOSTATEČNÝ POHYB. Pokud si myslíte, že 2 hodiny týdně cvičení v tělocvičně jsou dostatečné mějte na paměti to, že týden má 168 hodin. Jistě, 8 hodin denně (celkem tedy 56 hodin) potřebujete na spánek a regeneraci, ale stále zbývá 112 hodin. Proto jsou 2-3 hodiny silového tréninku týdně pouze nezbytný základ, který musí být doplněn o další pohyb: plavání, chůzi, jízdu na kole apod. Kam můžete, tam dojděte pěšky, nejezděte autem. Pokud to jde, vyhněte se výtahu a choďte pěšky po schodech apod. Uvidíte, jak Vám to společně s vyváženou stravou prospěje na zdraví a příjemném pocitu z dobré kondice. Ptáte-li se, jaký tip cvičení Vám doporučujeme, tak určitě takový, kde procvičíte celé tělo (všechny svalové skupiny), zaměřený jak na sílové, tak i kardio cviky. Z tohoto pohledu je určitě optimální intenzivní intervalové cvičení jako třeba kruhový trénink. Tento typ cvičení Vám navíc nastartuje metabolismus, má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a výsledky jsou na celkové fitness kondici vidět poměrně rychle. O dalších výhodách tohoto typu tréninku si můžete přečíst v našem článku Výhody intenzivního intervalového tréninku.
Výživu si zkuste sestavit podle návodu v infografice níže:
Chcete vědět o výživě a cvičení více? Přečtěte si náš článek: