Výhody intenzivního intervalového tréninku

vyhody-hiit-treninku

Intervalový trénink s vysokou intenzitou (HIIT - High Intensity Interval Training) je trénink, který střídá v krátkých časových úsecích vysoce intenzivní cvičení s krátkými pauzami na odpočinek, nebo případně cvičením s nízkou zátěží. Takovým typickým HIIT tréninkem je pověstná Tabata, která v osmi opakováních střídá 20 s cvičení s maximálním nasazením a 10 s pauzu. Celé cvičení sice trvá "pouze" 4 min., ale je opravdu vyčerpávající. Opravdu zdatní sportovci pak zvládnou i 2-3 Tabaty v krátkých časových intervalech po sobě. V našem fitness používáme několik variant intenzivního intervalového cvičení (dále jen HIIT). A jaké má takové cvičení výhody? Pojďme si je postupně vyjmenovat:

 

HIIT je vysoce efektivní

HIIT je ideálním tréninkem při nedostatku času. Ať už chcete cvičení "obětovat" pouze nejnutnější čas, co nejrychleji dostat a udržet ve formě, nebo se připravit na nějaký sportovní výkon, je tento typ cvičení skvělou volbou. Výzkumy ukázaly, že dosáhnete za pouhých 20 minut intervalového tréninku (prováděného třikrát týdně) lepší výsledky než osoba, která ve stejný čas běhá na běžícím pásu po dobu jedné hodiny! Dokonce podle studie z roku 2011 představené na výročním zasedání American College of Sports Medicine, Vám pouhé dva týdny HIIT zlepší aerobní kapacitu tak, jako šest až osm týdnů vytrvalostního tréninku. Navíc pro spalování tuků je intenzivní námaha při HIIT pravým požehnáním. Spalujete je totiž ještě hodiny poté. Během 24 hodin po tréninku HIIT spálíte více tuků a kalorií než po řekněme po dlouhém běhu s rovnoměrným tempem.

 

HIIT Vám buduje zdravější srdce

Většina lidí není zvyklá dostat se při cvičení do anaerobní zóny (to je ten krásný pocit, kdy nemůžete dýchat a máte pocit, že se Vaše srdce snaží vyskočit z hrudi). Extrémní HIIT trénink však přináší také extrémní výsledky. Jedna studie z roku 2006 zjistila, že po osmi týdnech provádění HIIT tréninku mohly subjekty jezdit na kole dvakrát tak dlouho, než jak dokázaly před studií a to při zachování stejného tempa. Ale co, vyzkoušejte si to a sami uvidíte, jak je tato studie je 100% pravdivá. HIIT trénink Vás prostě dostane na mnohem vyšší level a to překvapivě rychle.

 

HIIT podporuje hubnutí bez silového tréninku

Jakmile začnete při snaze o redukci nadváhy držet diety, nebo omezit množství stravy, je velmi těžké neztratit spolu s tukem svalovou hmotu. A právě volba HIIT (a třeba i v kombinaci s odporovým tréninkem) může zabránit katabolické reakci a uchovat Vám těžce nabytou svalovou hmotu. Díky HIIT pochází většina ztracené váhy z tuků. Kromě zvýšeného spalování tuků a většího zachování svalů stimuluje HIIT produkci vašeho lidského růstového hormonu (HGH) až o 450 procent během 24 hodin po skončení tréninku. HGH není zodpovědný jen za zvýšené spalování kalorií, ale podle vědců také mírně zpomaluje proces stárnutí - což je jedna ze skrytých výhod tréninku HIIT. 

 

Ano, HIIT je opravdu náročné cvičení

HIIT není cvičení pro ty, kteří se nechtějí zpotit a nesnaží se ze sebe vydat maximum. Pokud budete chodit na HIIT a cvičení si budete snažit usnadnit, ošidit a nedat do něj vše, je pro Vás zbytečné. Trénink HIIT je krátký, ale musíte při něm tvrdě pracovat po celou dobu. Kompromis v tomto formátu nabízí ostříleným cvičencům novou výzvu a novým cvičencům rychlý způsob, jak vidět výsledky. Tento potenciál HIIT ostatní tréninky prostě nenabízejí. HIIT intervaly s vysokou intenzitou Vás sice vysají až "na plech", ale rozhodně se nebudete nudit a výsledky určitě stojí za to.

kettlebell

 

SOUVISEJÍCÍ:

Tabata - zapněte turbo

Nekonečné lano - skvělý trénink

Křeče (nejen) při sportu?