Tabata - zapněte turbo

tabata 

Co je Tabata?

Tabata je extrémní intervalové cvičení, které v roce 1996 vyvinul japonský lékař Izumi Tabata v Národním ústavu Fitness a sport v Tokiu pro japonský olympijský tým. Pokusy se mu podařilo dokázat, že pokud sportovci po dobu šesti týdnů, pětkrát týdně využijí tréninky Tabaty, zvýší to jejich aerobní kapacitu o 14% a zároveň tím zlepší i svou anaerobní kapacitu dokonce o 28%. Pro zajímavost: tradiční zvyšování aerobních předpokladů (např. běh na úrovni 70 % VO2 max. po dobu 60 minut) dokázal během stejného období (6 týdnů) zlepšit aerobní kapacitu pouze o 9,5 %. To vše samozřejmě za předpokladu, že dodržíte intenzitu cvičení. A to není jednoduché. Proto tento typ cvičení není určen začátečníkům, ale spíše pokročilým a zejména pak sportovcům, kteří si potřebují zvýšit své aerobní a anaerobní kapacity.

V čem tkví tajemství?

Unikátnost tohoto cvičení tkví v tom, že při něm dochází k výraznému zlepšování obou metabolických systémů současně - tedy jak aerobnímu, tak anaerobnímu tj. dochází při něm jak ke kyslíkovému, tak i laktátovému energetickému krytí. Kromě nesporného zvýšení fyzické kondice má tento typ cvičení také vysoce pozitivní účinky na zdraví. Stárnutí je totiž způsobeno dělením buněk a čím vyšší věk, tím horší schopnost regenerace. K tomuto jevu dochází v důsledku zkracování telomerových buněk* a právě vysoce intenzivní cvičení dokáže tento proces ovlivnit. Intenzivní cvičení má navíc další efekt: již po pouhých 10 minutách takového cvičení se dokonce dokáže stimulovat růstový hormon, což je jeden z nejdůležitějších omlazovacích hormonů našeho těla. Takového efektu žádným vytrvalostním tréninkem nedocílíte.

Čas jsou peníze

Klasickou šablonou pro Tabatu je 8 sérií po 20 sekundách cvičení s maximální intenzitou (tedy opravdu na doraz), přerušovaných krátkou 10 sekundovou pauzou. Dohromady se tedy jedná o 4 minuty cvičení. Pokud se opravdu přinutíte cvičit dvacetisekundové úseky na své maximum, uvidíte, že v začátcích Vašeho cvičení Tabaty toho budete mít opravdu dost. A to znamená i obrovskou časovou úsporu. Pouhé 4 minuty cvičení a uvidíte jak se zapotíte a unavíte. Postupně si ale na cvičení zvyknete a budete si moci přidat další kola (pokud budete chtít). V našem fitness klubu při specializovaných lekcích Tabaty cvičíme 5 kol. Více už nemá smysl. V jednotlivých kolech však střídáme různé cviky. Není nutné cvičit celou Tabatu pouze jeden cvik. Můžete střídat v jednom kole 2 cviky, 4 cviky, nebo si zacvičit 8 cviků a procvičit tak komplet všechny svalové partie. Můžete také cvičit bez náčiní, nebo s náčiním (posilovací lana, sandbagy, kettlebelly, medicinbaly apod.). Fantazii se meze nekladou. Tabata je v každém případě po všech stránkách skvělé cvičení pro Vaši fyzickou kondici a ještě výrazně uspoří Váš čas.

*) Telomery jsou oblasti zakončení chromozomů. Chrání náš genom (DNA). Jak stárneme, dochází při dělení buněk k jejich zkracování. A právě životní styl a pravidelný pohyb mohou mít vliv na to zda a jak rychle se telomery zkracují.

 

SOUVISEJÍCÍ:

Jak je to s proteiny

Nekonečné lano - skvělý trénink

Výhody intenzivního intervalového tréninku