Nekonečné lano revvll One a revvll Pro - skvělý funkční trénink
V naší nabídce a i v našem fitness klubu naleznete velmi zajímavé tréninkové náčiní - nekonečné lano. K dispozici je ve dvou variantách: revvll One a revvll Pro (viz ZDE). My jsme měli možnost vyzkoušet oba modely a rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti. Takže nejprve si řekněme, co vlastně Nekonečné lano revvll je. Jedná se o lanový trenažer, který umožňuje širokou škálu cviků pro všechny svalové partie pomocí pryžového lana, které se pohybuje skrz pouzdro s různým nastavením odporu. Revvll nabízí tlačné, tažné pohyby a rotační pohyby proti stálému odporu. Navíc díky zabudované kotevní smyčce lze revvll namontovat v různých výškách, což otevírá ještě více různých pohybů.
Jaký je rozdíl mezi revvl One a revvl Pro
Jako první si můžeme uvést technické rozdíly, které nejlépe uvidíte v tabulce níže:
REVVLL MODEL | REVVLL PRO | REVVLL ONE |
---|---|---|
HMOTNOST | 5,5 kg | 4,7 kg |
LANO | 4 m | 3,5 m |
NASTAVENÍ INTENZITY | 6 úrovní | Neustále variabilní |
BRZDÍCÍ MECHANISMUS | Vířivý proud vzduchu (se setrvačníkem) | Mechanický (tření) |
Tolik suchá technická data. A cena? Revvll One se prodává za 16.200 Kč, revvll Pro pak za 24.730 Kč. Kromě toho má revvll Pro ještě tzv. počítadlo obrátek lana. Nejedná se však o nějaká elektronické řešení nýbrž o světle modrý pásek, který je umístěný na laně a ten Vám umožňuje počítat, kolik jste s lanem udělali obrátek. Jistě mnohé z Vás napadne, že si počítadlo můžete snadno "vyrobit" i na modelu revvll One a budete mít 100% pravdu. Ano, tento doplněk si sami snadno uděláte sami a proto se tím nemá cenu příliš zabývat. Za porovnání však rozhodně stojí ostatní technické parametry, které už nijak neovlivníte a nezměníte.
Který model je pro cvičení lepší?
Jak už je výše uvedeno, technicky jsou mezi nekonečnými lany One a Pro některé drobné rozdíly a některé zásadní rozdíly. Délka lana a hmotnost jsou parametry, které (alespoň pro nás) neznamenaly v podstatě žádné zásadní rozdíly. Váhu přístroje vůbec nezaregistrujete, rozdíl v délce pak opravdu není nijak zásadní a upřímně jsme jej zaznamenali spíše až poté na papíře, než při cvičení.
Jiné je to ovšem s parametry brzdícího mechanismu a s tím související možnosti nastavení odporu. Model revvll One má mechanickou brzdu založenou na variabilní síle tření. To modelu snadno umožňuje plynulou regulaci odporu pomocí matice umístěné na straně bubnu. To umožňuje nastavit úroveň odporu od úplně nejlehčí až po opravdu hodně drsnou, která spíše zahýbe s Vámi. Lano se může pohybovat oběma směry a přestože je tento model lehčí, je svým způsobem kompaktnější a umožní o něco drsnější zacházení než dražší model. Revvll Pro je naproti tomu vybaven nepřímým brzdným systémem založeným na vířivém proudu vzduchu. To systému dodává jistou setrvačnost, takže po zatažení lano ještě chvilku "dobíhá". Trénink tak má hladší průběh při střídání rukou. Na druhou stranu jste omezeni "pouze" šesti stupni nastavení odporu lana.
Pokud bychom měli dát doporučení, který model zvolit, asi bychom se soustředili na cenu. Model revvll Pro působí díky způsobu nastavení odporu profesionálněji nebo lépe řečeno sofistikovaněji. Hladké ručkování a s tím spojený typický zvuk setrvačníku (podobně jako u veslovacího trenažéru), standardizovaných 6 stupňů nastavení - to vše by nasvědčovalo spíše pro profesionální použití ve fitness centrech (pomineme-li bohatší individuální klientelu). Na druhou stranu čím více mechanismů, tím větší citlivost na správné zacházení a údržbu. Navíc cenový rozdíl 8 tis. Kč není zcela zanedbatelný. Naproti tomu stojí model revvll One. Ten bychom charakterizovali jako model ze života. Pokud např. budete něco tlačit, zvedat, tahat, nacvičovat hody, máloco bude mít nějakou setrvačnost. Navíc plynulá regulace od velmi lehounkého odporu až téměř po zastavení lana pouhým lehkým pootočením křídlové matice (a to snadno i během cvičení) je jednoduché na ovládání. Model One Vám odpustí i trochu hrubějšího zacházení, téměř se na něm nemá co pokazit a je velmi jednoduchý na údržbu. Tedy model, který je určitě vhodnější, pokud jde z ruky do ruky a nemáte jistotu šetrnějšího zacházení.
Rozhodnutí zda ten, či onen model je tedy podle našeho názoru spíše otázkou finančních možností a ochoty si připlatit za dražší model. Na trénink jako takový volba modelu žádný výraznější vliv určitě nemá a potrápíte se slušně na obou modelech stejně. V tomto směru nemůžete šlápnout vedle. Tím že jedná o náčiní, které není fixované, stejně jako Vaše poloha při cvičení, zabírá při něm spousta svalů. Systém revvll určitě můžeme vřele doporučit pro všechny, kteří se věnují úpolovým sportům, lze jej využít ale i pro klasické posilování, kruhové tréninky apod.
SOUVISEJÍCÍ
Výhody intenzivního intervalového tréninku
Jak cvičit na eliptickém rotopedu