Mistrovství světa juniorů 2022 Guayaquil

2022-guayaquil-mistrovstvi-sveta-junioru-adam-kopecky

Další skvělá jízda Adama Kopeckého, který na Mistrovství světa juniorů v Ekvádoru vybojoval stříbrnou medaili ve váze -81 kg. Začněme však popořadě. Jako první se z české výpravy představila Tereza Bodnárová ve váze -48 kg, která v prvém kole nejprve zdolala v Golden skóre krásným kontrem Yi-čun Šen z Thaj-wanu, ale ve druhém kole podlehla Gemmě Marii Gomez ze Španělska, 5. na juniorském žebříčku IJF a pozdější bronzové medailistce. Velká škoda, zápas byl vcelku vyrovnaný.

Jako další se na tatami představil Antonín Dvořáček. Ten měl smůlu na los, který mu přisoudil 1. muže žebříčku IJF a posléze stříbrného medailistu Azizbeka Ortikova z Uzbekistánu. Průběh zápasu rozhodně nevypadal na to, že je mezi oběma judisty na žebříčku rozdíl 141 míst. Antonín Dvořáček je velmi agilní a rvavý typ judisty a rozhodně nedá nikomu nic zadarmo a Uzbek se musel do poslední sekundy velmi snažit. Škoda kontru uprostřed zápasu, kdy Ortikov podmetl našeho judistu, který se rychle zvedal po nepovedeném nástupu do Seoi Nage. I tak předvedl Antonín Dvořáček na MS velmi sympatický výkon.

Druhá žena, která na MS v české výpravě cestovala byla Julie Zárybnická. V prvním kole měla volný los, ve druhém nastoupila ve váze -70 kg proti Kubánce Idelannis Gomez Feriaové. Obě judistky jsou na žebříčku těsně vedle sebe (Zárybnická 7., Feriaová 10.) a tomu odpovídal i vývoj zápasu, který byl velmi úporný a vyrovnaný. Nakonec rozhodl opět kontr, který se Kubánce povedl proti strhu naší judistky.

V kategorii -81 kg jsme měli hned dva judisty: prvním byl Filip Ivanka. Ten v prvním kole nastoupil proti Iftachu Badašovi z Izraele. Náš judista měl být proti Izraelci favoritem, přesto to byl právě izraelský judista, který šel po dvou minutách do vedení. Filip Ivanka se však nevzdal a jeho snaha o alespoň vyrovnání byla korunována půl minuty před koncem úspěchem, kdy si jak jinak, než opět kontrem vynutil Golden skóre. V tom se mu po minutě podařilo dotáhnout obrat utkání a ipponem si zajistil postup do dalšího kola. V tom na Filipa Ivanku čekal Aurelian Bonferroni ze Švýcarska. Ten v zápase vystupoval sebevědomě a aktivně a po minutě a půl na ko-uči skóroval za wazari. A přestože se náš judista snažil, byl to opět Bonferroni, který necelou minutu před koncem seoi nage skóroval za wazari (awasete ippon) a postoupil dále.

Druhým judistou ve váze -81 kg a posledním členem české výpravy byl Adam Kopecký, do kterého se jako vždy vkládaly největší naděje a on je opět dokázal nezklamat. V prvním kole si dokázal poradit s Muhammadjonem Abdujalilovem z Tádžikistánu, poté za necelých 40 sekund smetl z tatami domácího judistu Harolda Suareze a ve čtvrtfinále se postavil žebříčkově stejně postavenému Arnaudu Aregbovi z Francie. Tady to byl trochu smolný zápas, kdy francouzský judista získal nejprve wazari z nenápadného o-uči gari a poté ke konci zápasu při Adamově snaze o vyrovnání úspěšně kontroval za wazari (awasete ippon). To by ovšem nebyl Adam Kopecký, aby něco vzdával. Jeho hlad po medaili mu nevzal ani nepovedený vstup do repasáže s Nurbekem Murtozoevem z Uzbekistánu, kdy soupeř bodoval za wazari uči matou sukaši. Náš judista se tím absolutně nenechal rozhodit a dále se snažil dělat své judo. Jeho snaha byla po dvou a půl minutách korunována úspěchem, když v newaze přetočil Uzbeka do držení a na ippon zvítězil. V boji o bronz nastoupil proti již zmíněnému Aurelianu Bonferronimu ze Švýcarska. Adamovi se tak naskytla příležitost nejen vybojovat bronzovou medaili, ale také pomstít svého reprezentačního kolegu. A obojí se mu povedlo dokonale. Půl minuty před koncem vyrovnaného zápasu dokázal v newaze Švýcara přetočit a za wazari udržet. Adam Kopecký tak opět dokázal přivézt medaili v vrcholné soutěže. VELMI GRATULUJEME!

2022-guayaquil-mistrovstvi-sveta-junioru-adam-kopecky-02