🎄 Vážení příznivci Ippongear,
S blížícími se svátečními dny bychom Vás rádi informovali o omezeném provozu našeho e-shopu. Poslední den pro odeslání objednávek před Vánocemi je 15.12.2023. Objednávky přijaté do tohoto data budeme usilovně expedovat, aby k Vám dorazily pokud možno nejpozději do 22.12.2023.
Od 16.12.2023 do 7.1.2024 bude náš centrální sklad uzavřen z důvodu svátků a inventury. V tomto období bude možné objednávat, ale odesílání zboží bude obnoveno až od 8.1.2024. Děkujeme za Vaši podporu a přejeme Vám krásné a pohodové svátky plné radosti a odpočinku.
Tým Ippongear

Grand Slam Antalya 2021

antalya-2021-cesky-tym-judo

Úspěšné vystoupení českého juda na GS Antalya 2021

Grand Slam v turecké Antalyi se zařadil mezi několik málo soutěží, které v době pokračující pandemie Covidu dostaly šanci a mohly se vůbec konat. A tak se na soutěž vypravilo celkem 432 judistů (263 mužů, 169 žen) z 91 zemí. Mezi nimi samozřejmě nechyběli také čeští judisté, kteří se ve špičkové konkurenci rozhodně neztratili. Právě naopak - vystoupení českého týmu na Grand Slamu v turecké Antalyi lze vnímat jako úspěšné hned z několika důvodů.

Důvod první - dvě bronzové medaile

O první medaili se postaral David Klammert ve váhové kategorii do 90 kg. David se postupně vypořádal s Harrisonem Cassarem (AUS), Coltonem Brownem (USA) a Franciscem Balantou (COL), pak sice v GS podlehl Krisztianu Tothovi (HUN), v repasáži pak ale dokázal navázat na své výkony ze skupiny a výhrami nad Yersultanem Muzapparovem (KAZ), Komronshokhem Ustopiriyonem (TJK) si zaslouženě vybojoval svoji první grandslamovou medaili.

antalya-2021-david-klammert

Druhá medaile se stala kořistí Lukáše Krpálka v kategorii 100+ kg. Jeho cesta za medailí nejprve vedla přes Marca Deschenese (CAN) a Stephana Hegyiho (AUT). V semifinále sice podlehl Tamerlanovi Bashaevovi (RUS) v GS, když neuhlídal jeho oblíbenou seoi nagu z kolen, ale poté se dokázal zkoncentrovat a v boji o bronz porazil Temura Rakhimova (TJK). Pro judisty z Tádžikistánu muselo být noční můrou, že o jejich jediné dvě šance na medaili je v obou případech připravili čeští judisté.

lukas-krpalek-antalya-2021

Důvod druhý - psychická vzpruha pro Lukáše Krpálka i Davida Klammerta

Oběma výše uvedeným judistům se poslední dobou příliš nedařilo a bylo znát, že nejsou v pohodě. To doufejme výsledek v Antalyi změnil. Kromě bodů do žebříčku a kvalifikace pro OH to oběma (potažmo celému českému týmu) mohou jak medaile, tak vystoupení ostatních členů výpravy pomoci v jejich další přípravě. Doufejme, že získané zdravé sebevědomí všem pomůže do dalších soutěží ať už se jedná o OH, mistrovské soutěže nebo poháry. Urvat medaili i přes to, že se zrovna nedaří má totiž mnohem větší hodnotu, než když se vezete na vlně sportovního štěstí.

david-klammert-antalya-2021-lukas-krpalek

Důvod třetí - mladé pušky

Česká reprezentace pro Grand Slam nominovala ke zkušeným judistům jako je Lukáši Krpálkovi a Davidu Klammertovi mladé, talentované judisty, jejichž úlohou bylo sbírat cenné zkušenosti. Tento tah se ukázal jako skvělý. Věra Zemanová, Jan Svoboda, Adam Kopecký i Martin Bezděk se nejen neztratili, ale naopak předvedli výborné a velmi sympatické výkony. Bez jakéhokoliv respektu a sebevědomě se dokázali doslova rvát s příležitostí ukázat se na vrcholné soutěži, jakou Grand Slam bezesporu je.

Věra Zemanová (57 kg) - v prvním kole dokázala zdolat Nok Lam Yeung (HKG) a podlehla až pozdější vítězce Christě Deguchi (CAN).

Jan Svoboda (73 kg) - Měl nesmírně těžký los, který mu hned na první zápas přisoudil Fabia Basileho (ITA), olympijského vítěze v kat. 66 kg a pozdějšího vítěze Grand Slamu v Antalyi v kat. 73 kg. Přesto, že Jan Svoboda nakonec podlehl na ippon (de aši harai), jeho vystoupení bylo proti jedné z hvězd soutěže velmi sympatické. O síle Fabia Basileho svědčí i to, že na ippon vyhrál kromě finále všechny své zápasy.

Adam Kopecký (81 kg) - Velký talent českého juda ani na Grand Slamu dospělých nezklamal. Stále teprve 18ti letý judista dokázal navázat na svůj skvělý výkon z nedávného Prague Open 2021 (bronz) a v prvním kole si poradil po dvou minutách (wazari awasete ippon po hodu a držení) s o devět let starším a zkušenějším Kellem Berlinerem (USA). Podlehl až v dalším kole na tři napomenutí později bronzovému Attilovi Ungvárimu (HUN). I přes tři napomenutí však Adam podal svůj standardně výborný, nebojácný výkon.

Martin Bezděk (90 kg) - Další z mladých talentů, který měl ovšem v Antalyi tak trochu smůlu na vylosování. První dvě kola měl volný los a poté mu los přidělil Komronshokha Ustopiriyona (TJK), rozepraného z předchozích dvou kol. I Martin se ale pral skvěle, bez respektu a aktivně. Přestože oba judisty dělí v RL 116 míst a výsledkem zápasu byla prohra, může být náš judista s předvedeným výkonem spokojený.

Nominace mladých český nadějí na soutěž takto vysoké kategorie byl z pohledu českého juda určitě skvělý počin, který nelze než chválit. Kombinace dravého, talentovaného mládí a zkušených judistů je určitě správná cesta, jak si kontinuálně připravovat kvalitní generační výměnu a dále zlepšovat pozici českého juda na mezinárodní scéně.

antalya-2021-cesky-tym