Olympiáda 2021 Tokio

 2021-olympijske-hry-tokio-judo-krpalek-web-1

Lukáš Krpálek je dvojnásobný olympijský vítěz - tým IPPONGEAR získal celkem 7 olympijských medailí

Tokio nám opět ukázalo, že olympijské hry budou vždy speciální. Tohle je soutěž, o které sní každý judista. I když se celá akce konala bez diváků a o rok později, než bylo plánováno, viděli jsme neuvěřitelná představení, o které se postaralo 128 národů z 5 kontinentů, celkem 201 mužů a 192 žen. Olympijské medaile v judu si rozdělilo 25 národů. Judo zůstává sportem s nejvíce zúčastněnými národy a největším počtem medailí. Poslední dny opět ukázaly, jak je tento japonský sport celosvětově oblíbený pro svou poctivou hru a respekt k soupeři, který je hluboce zakotven v hodnotách juda.

Podle očekávání se dominantní zemí nakonec stalo Japonsko s neuvěřitelným počtem 9 ze 14 zlatých medailí. Na druhém místě byla malá země Kosovo se 2 zlatými medailemi. Následují judistické národy Francie a Gruzie. Vedle medailových oslav národů, však také mohla slavit i značka IPPON GEAR, která posbírala celkem 7 medailí.

 2021-olympijske-hry-tokio-judo-krpalek-web-2

LUKÁŠ KRPÁLEK ZÍSKAL DRUHÉ OLYMPIJSKÉ ZLATO V ŘADĚ

Při hodnocení olympiády nelze začít jinak, než legendou Lukášem Krpálkem. V Riu 2016 dokázal vítězně projít celou cestu turnajovým pavoukem a vyhrát zlato v kategorii do 100 kg. O čtyři respektive pět let později dokázal téměř nemožné - získal olympijské zlato v královské váze nad 100 kg.

Lukáš Krpálek přestoupil do nejtěžší hmotnostní kategorie bezprostředně po svém úspěchu v Riu. Hned v prvním roce dokázal v této váze vyhrát mistrovství Evropy a Evropské hry v Tel Avivu 2018. Pouze o rok později se mu podařilo získat titul mistra světa v těžké váze a to přímo v kolébce juda v Japonsku, hale Kodokan. Lukáš Krpálek však snil dále. Chtěl se vrátit zpět do Japonska, na stejném místě vybojovat i olympijské zlato a stát se králem králů, olympijským vítězem v nejtěžší hmotnostní kategorii a jediným judistou, kterému se podařilo vyhrát olympijské zlato ve dvou váhových kategoriích.

Od Lukášova tokijského titulu mistra světa, se ale v olympijském cyklu stalo hodně událostí a počet judistů, kteří na prvenství v této váze mohl pomýšlet se povážlivě rozšířil. V první řadě zde stále byl Teddy Riner, který nechtěl nic jiného než svůj 3. olympijský titul. Následovali ho gruzínský mistr světa Guram Tušišvili, Rusové Inal Tasoev a Tamerlan Bašaev, ale také Henk Grol a Roy Mayer z Nizozemska nebo Hisayoši Harasawa z Japonska, abychom jmenovali alespoň některé.

V takové konkurenci zkušených a velmi komplexních judistů vše dospělo až ke dni "D" na olympijských hrách. Události, kdy se bude korunovat ten nejlepší mezi nejlepšími. A Lukáš Krpálek nezklamal ani na vteřinu. Rozhodl se jít s váhou níže (na 111 kg), aby se cítil pohodlněji, byl rychlejší a fit. Toto rozhodnutí z něj také udělalo absolutně nejlehčího judistu ve startovním poli nejtěžší váhové kategorie.

Poté, co porazil Oltiboeva z Uzbekistánu, musela česká legenda v utkání o postup do finále zdolat Japonce Harasawu. A Lukáš s Japoncem svedl velký boj. Zatímco se Harasawa snažil ovládat Lukáše pouze pomocí své váhové převahy, náš judista zůstával po celou dobu aktivní technikami. Zlaté skóre pak přineslo rozhodnutí o české radosti z postupu do finále krásným vítězným hodem Harai goši. Medaile byla jistá, ale na stole stále leželo zlato připravené pro toho nejlepšího.

Ve finále se Lukáš Krpálek utkal s mistrem světa 2018 Guramem Tušišvilim, který měl po celý den vynikající formu. Předchozí dvě vzájemná utkání se navíc stala kořistí silově mimořádně vybaveného Gruzínce. Také tentokrát boj zahájil a aktivně vedl Tušišvili, ale Lukáš Krpálek, který po celý den podával mimořádně soustředěný a taktický výkon čekal na tu jednu jedinou šanci, která by ho mohla znovu korunovat olympijským vítězem. A ta přišla v posledních 30 sekundách, kdy už Gruzínec začal ztrácet síly. Právě jeho ne příliš dobře připravený pokus o hod Seoi nage využil Lukáš Krpálek a technikou Sumi gaeši kontroval za wazari, přešel do držení, které dotáhl na ippon a jeden obrovský sen se stal skutečností. Zlato pro českou judistickou legendu legend Lukáše Krpálka!

Poté mohli všichni čeští fanoušci juda vidět a sdílet čisté emoce českého dvojnásobného mistra světa a Evropy, který je nyní vůbec první judistou, který dokázal zkompletovat dva tituly mistra Evropy, dva tituly mistra světa a dva olympijské tituly, to vše ve dvou různých váhových kategoriích. Neskutečný počin!

LUKÁŠI, NYNÍ JSI LEGENDOU MEZI LEGENDAMI!

david-klammert-ijf-official-web

VELKÝ SEN DAVIDA KLAMMERTA

Lukáš Krpálek na tentokrát na olympiádu necestoval jako jediný český judista. Po skvělých výkonech během kvalifikace se letenku na OH v Tokiu zajistil i velký dříč a srdcař David Klammert. Los mu do cesty jako prvního soupeře přiřadil Izraelce Kochmana, se kterým se David dosud střetl dvakrát - v Minsku (2017) a Perthu (2019). David tedy měl izraelskému judistovi co vracet. Pral se jako vždy naplno, dělal co mohl, přesto se mu ale snížit nepříznivou vzájemnou bilanci nepodařilo. Po vyrovnané bitvě prohrál ve zlatém skóre. David má ale nezlomného ducha a udělá určitě vše a na 150%, aby se za tři roky v Paříži mohl opět na olympijském tatami ukázat.

2021-olympijske-hry-tokio-judo-austria-2 

HISTORICKÝ OLYMPIJSKÝ VÝKON RAKOUSKÉ REPREZENTACE

Další pohádkou je olympijský výkon týmu Rakouska, který svou poslední medaili na OH získal v Pekingu 2008 díky Ludwice Paischer v hmotnostní kategorii do 60 kg. Dlouhé čekání na olympijskou medaili pro rakouské judisty skončilo 4. den soutěží v judu v Tokiu v roce 2021, když Šamil Borchašvili překvapil všechny soupeře ve váze do 81 kg.

Výkonnostní vzestup, který rakouský judista ve váze do 81 kg v uplynulých měsících předvedl, je mimořádný. V soutěžích před olympijskými hrami jsme již potenciál Borchašviliho cítili. V Tokiu Šamil ukázal všechno, na co má.

Postupně se prokousával turnajovým pavoukem krůček za krůčkem. Porazil bronzového z Mistrovství světa Egutidzeho (POR), bývalého mistra světa Mukiho (ISR) a dvojnásobného vítěze Grand Slamů 2021 Boltaboeva (UZB), aby se v semifinále setkal s bývalým mistrem světa Mollaeim (MGL).

Ten den byl Mollaei ještě příliš silný, ale Borchašvili ve svém zápase o bronz s Němcem Resselem nepochyboval, že bronzová olympijská medaile je tentokrát určena právě jemu.

SKVĚLÝ VÝKON, ŠAMILE!

2021-olympijske-hry-tokio-judo-austria-1

O den později rakouský příběh pokračoval. Tentokrát v divizi žen do 70 kg. Michi Polleresová, kvalifikovaná jako č. 6, se ve čtvrtfinále utkala s úřadující chorvatskou mistryní světa Barbarou Maticovou. Po velmi vyrovnaném boji postoupila Polleresová do semifinále, kde se utkala se Sanne van Dijkeovou, jedničkou na žebříčku v této váze.

Dalším vynikajícím výkonem si zajistila lístek na olympijské finále, kde prohrála s Japonkou Araiovou, ale získala úžasnou stříbrnou olympijskou medaili.

SKVĚLÁ JÍZDA, MICHI!

Vysněný, ale zasloužený výsledek pro rakouský tým a hlavní trenérku Yvonne Bönischovou, která nedávno začala pracovat v rakouské federaci juda. "Měla obrovský dopad na výkony a duševní kondici olympijského týmu," řekl rakouský prezident Martin Poiger.

 2021-olympijske-hry-tokio-judo-casse

MATTHIAS CASSE ZÍSKAL SVOU PRVNÍ OLYMPIJSKOU MEDAILI

V kategorii do 81 kg jsme viděli dalšího uchazeče o olympijský titul na tokijských tatami. Úřadující belgický mistr světa a číslo 1 této váhy Matthias Casse neměl na mysli nic jiného než zisk zlaté olympijské medaile. Nakonec přivezl domů silnou bronzovou medaili. Brilantní rok 2021 pro 24letého Casseho, který dosud vyhrál zlato z mistrovství světa, stříbro z mistrovství Evropy a olympijský bronz, to vše ve stejném roce.

Bronzovou medaili Belgičan získal v těžkém zápase proti vycházející hvězdě Tato Grigalašvilimu (GEO). Oba se již utkali před několika týdny ve finále mistrovství světa a Casse vyhrál oba zápasy bezchybnými výkony na ippon.

Velmi dlouhá pětiletá cesta dospěla ke svému konci, ale Matthias už má hlad po Paříži 2024, kde chce získat zlatou olympijskou medaili.

MÁŠ NA TO, MATTHIASI!

2021-olympijske-hry-tokio-judo-van-dijke

VAN DIJKEOVÁ KORUNUJE TĚŽKÝ DEN OLYMPIJSKÝM BRONZEM

Sanne van Dijkeová přijela do Tokia s cílem zlaté mise. Mistryně Evropy 2021 dorazila na své první olympijské hry jako nasazená jednička a jen o pár týdnů dříve získala na mistrovství světa v Budapešti bronzovou medaili s pocitem, že mohla vyhrát zlato. Nyní, v Tokiu, byla její motivace vyšší než kdykoliv předtím. 

Šla přímo do semifinále, ale malá chyba proti ve skvělé formě zápasící Michi Polleresové (AUT) ji připravila o vstupenku do olympijského finále. Rychle se vzpamatovala a připravila na boj o bronz s německou judistkou Scoccimarovou. Byla to odvetná bitva o bronz z mistrovství světa. V zápase, který trval více než 11 minut znovu ukázala svou silnou vůli a porazila nebezpečnou Němku a zajistila si svou první olympijskou medaili.

SANNE, TUHLE MEDAILI SI ROZHODNĚ ZASLOUŽÍŠ!

2021-olympijske-hry-tokio-judo-toth

KRISZTIAN TÓTH ZKOMPLETOVAL SBÍRKU MEDAILÍ

V pouhých 27 letech patří Krisztian Tóth k jedněm z nejzkušenějších zápasníků v kategorii do 90 kg. Již v mladém věku posbíral Krisztian několik velkých medailí na mistrovství světa, mistrovství Evropy a ve všech formátech na IJF World Tour. Jediné, co mu do sbírky chybělo, byla olympijská medaile. Při své druhé účasti na olympijských hrách se mu podařilo kruh uzavřít.

Poté, co v prvním kole porazil Misengu z týmu IJF Refugee, se v 2. kole utkal s Japoncem Munkaiem. Ve zlatém skóre si zajistil postup do čtvrtfinále. Tam se střetl s mužem dne, Eduardem Trippelem z Německa. Trippel měl den svého života až do finále, kde si zajistil překvapivou, ale zaslouženou stříbrnou medaili.

Krisztian Tóth se tak musel vrátit přes repasáž a byl konfrontován s mistrem světa Noelem van T Endem (NED). Výhra na wazari mu však otevřela dveře k vysněné olympijské medaili. V zápase o bronz začal ruský judista Igolnikov od podlahy a využil své převahy proti menšímu maďarskému judistovi. Ale Toth zůstal klidný, i po dvou napomenutích a čekal na svou šanci ve zlatém skóre, aby porazil mocného Rusa. Úleva po vítězství byla viditelná a Krisztianům úsměv na tváři rovněž.

KRISZTIANE, JSME NA TEBE HRDÍ! SKVĚLÁ KARIÉRA!

 2021-olympijske-hry-tokio-judo-wagner

ANNA MARIA WAGNEROVÁ USTÁLA TLAK A ZÍSKALA SVOU PRVNÍ OLYMPIJSKOU MEDAILI

Anna Maria Wagnerová byla v posledních měsících vynikající judistkou v kategorii do 78 kg, když v roce 2021 vyhrála dva Grand Slamy a Mistrovství světa.

I v olympijském turnaji začala dobře, vítězstvím na ippon proti Sampaiové (POR) a dále vítězstvím ve zlatém skóre proti dvojnásobné světové šampionce a brazilské legendě Aguiarové. V semifinále čelila domácí Japonce Hamadové. Ve vyrovnané bitvě Wagnerová prohrála po chybě v ne-waze. Anna Maria tak musela do repasáže a boji o bronz i s malým zraněním, které si odnesla z páky Hamadové.

Tam se střetla s Kubánkou Antomarchiovou, se kterou dosud nikdy předtím neprohrála. Tlak byl obrovský, ale Anna Maria o svém místě na stupních vítězů nepochybovala. Právem. Po 4 minutách zápasu na tabuli svítilo u jejího jména wazari, kterým si zajistila první, ale velmi pravděpodobně ne poslední olympijskou medaili.

BUDOUCNOST JE TVOJE, ANNO!

2021-olympijske-hry-tokio-judo-seidl

SEIDL A WAGNEROVÁ SE SMÍŠENÝM TEAMOVÝM BRONZEM

8. den olympijských dnů juda jsme viděli premiéru soutěže smíšených týmů. Několik týmů se hlásilo k medailovým nadějím, ale jako vždy v týmových soutěžích neexistuje v těchto emocionálních bitvách žádná medailová záruka.

Týmový duch často rozhoduje o výhře nebo prohře. To dokázal francouzský tým, když otřásl světem a porazili jinak skvěle připravené, v individuálních soutěžích úspěšné a jasně oblíbené Japonsko ve finále tohoto thrilleru.

Dvě bronzové medaile putovaly překvapivě do Izraele a Německa, které v bojích o 3. místo porazily Rusko a Nizozemsko. Blahopřejeme sportovcům IPPON GEAR Sebi Seidlovi a Anně Marii Wagnerové, kteří oba vyhráli své boje proti Nizozemsku a zajistili Německu olympijský bronz.

 

PRVNÍ OLYMPIJSKÉ OBDOBÍ PRO IPPON GEAR SKONČILO

Končí první olympijské období pro značku IPPON GEAR. Byly to intenzivní měsíce s velkými výsledky, krizí Covid a nyní snovým zakončením olympijských her.

Celkem 7 samostatných medailí, 1 zlatá, 1 stříbrná a 5 bronzových medailí je více, než jsme si kdy na našich prvních olympijských hrách vysnili. Historická zlatá medaile pro Lukáše Krpálka v poslední den byla třešničkou na dortu.

Jsme velmi motivovaní a těšíme se na novou kapitolu, novou kapitolu směrem k Paříži 2024 s úžasnými mladými sportovci v týmu, všichni s ambicemi získat medaile na příštích olympijských hrách.

Jsme hrdí na všechny sportovce, kteří v kimonech IPPON GEAR na olympiádě v Tokiu soutěžili. Jsme ale také hrdi na sportovce, kteří svůj sen o olympijské medailí nemohli dokončit. Už pouze kvalifikace na tuto mimořádnou událost je velkým úspěchem a vy všichni můžete být na uplynulé roky hrdí.

POJĎME ZNOVU DO TOHO! CESTA DO PAŘÍŽE 2024 ZAČÍNÁ JIŽ NYNÍ!

Všem sportovcům, jejichž kariéra skončila v Tokiu 2020, děkujeme za důvěru v IPPON GEAR. Bylo nám potěšením se s vámi spojit a přejeme vám jen to nejlepší pro vaši další osobní kapitolu. Doufáme, že zůstanete v rodině Judo a setkáme se v budoucnu. Vše nejlepší!