ME Lisabon 2021

2021-mistrovstvi-evropy-lisabon

O víkendu se česká reprezentace zúčastnila ME v portugalském hlavním městě Lisabonu. Po úspěšném vystoupení na Grand Slamu v Antalyi byli všichni fanoušci českého juda natěšení a zvědaví, jak se bude našim judistům dařit na jednom z vrcholů sezóny. Do Portugalska odcestovali reprezentovat jak zkušení judisté jako David Pulkrábek, Jaromír Musil, David Klammert a Lukáš Krpálek, tak i nastupující generace judistů Věra Zemanová a Adam Kopecký. Jak se našim zástupcům dařilo?

Věra Zemanová (-57 kg)

Jediná naše zástupkyně mezi ženami Věra Zemanová začala turnaj opravdu skvěle, když se jí v prvním kole podařilo zdolat favorizovanou Kowalczykovou (POL, 13. na WRL). Zhruba v polovině utkání povedenou technikou Harai Goši zabodovala za wazari a svůj náskok dokázala uhájit až do konce zápasu. Ve druhém kole narazila na papírově vyrovnanou soupeřku Libeerovou (BEL, 48. na WRL - naše judistka 44.) a i zde si Věra Zemanová vedla dobře a velmi vyrovnaný zápas dospěl až do zlatého skóre. V tom bohužel naše judistka nepovedenou nožní technikou tak trochu darovala Belgičance možnost kontru za ippon a v soutěži skončila. Věra Zemanová však určitě zanechala na lisabonském tatami dobrý dojem a určitě získala další cenné zkušenosti pro vrcholné soutěže.

David Pulkrábek (-60 kg)

David se v prvním kole utkal s Pantanim (ITA) a proti papírově slabšímu soupeři (David na WRL 32., Pantani 89.) začal výborně, když se mu po minutě zápasu podařilo získat wazari. Velmi slibně rozjetý zápas, se mu však nepodařilo dotáhnout do vítězného konce. Zhruba minutu před koncem, kdy Ital přirozeně zvýšil aktivitu ve snaze zvrátit vývoj zápasu neuhlídal náš judista důslednou snahu Pantaniho o bodování kdy hned po neúspěšném nástupu do tai otoši zaútočil seoi nagou z kolen a podařilo se mu Davida hodit na ippon. Velká škoda. David Pulkrábek měl zápas rozjetý velmi dobře.

Jaromír Musil (-81 kg)

V prvním kole měl Jaromír Musil volný los. Ve druhém ho čekal Zebeda Rekhviashvili (SRB). Přestože oba judisty dělí na WRL 116 míst (Jaromír Musil 50., Rekhviashvili 166.), zápas byl velice vyrovnaný a více, než cokoli jiného to byl zarputilý boj o úchop. Nikomu z judistů se nepodařilo skórovat a tak rozhodovala napomenutí. Bohužel jejich limitní počet Jaromír Musil nasbíral dříve než jeho soupeř a v soutěži skončil.

Adam Kopecký (-81 kg)

Nejmladší člen naší výpravy, stále teprve osmnáctiletý Adam Kopecký opět prokázal, jak velkou je pro české judo nadějí a jak si dovede držet vysoký standard i na vrcholných soutěžích seniorů. V prvním kole měl Adam volný los a na svůj první zápas si tak počkal až do druhého kola, ve kterém nastoupil proti o osm let staršímu a zkušenějšímu soupeři Nikolu Gardasevičovi (MNE). Do zápasu vletěl Adam jako obvykle bez jakéhokoliv přehnaného respektu a po dvou minutách dokázal využít soupeřova zaváháni po nepodařeném nástupu do chvatu a díky držení získal wazari. Přestože Adam svého soupeře z Černé Hory nedokázal udržet za ippon, vše si vynahradil o minutu a půl později kdy využil soupeřovy stupňující se snahy o vyrovnání a podařilo se mu ho hodit na tentokrát už vítězný ippon. Zatímco se Adamův první soupeř nachází ve WRL také v polovině druhé stovky, jeho další soupeř o postup do čtvrtfinále byl zcela jiná liga. Aslan Lapinagov (RUS, 14. na WRL) patří mezi špičkové judisty nejen v Rusku. I v tomto zápase se ale Adam Kopecký pustil nebojácně do svého soupeře a byl mu po téměř tři minuty rovnocenným soupeřem. Osudným se mu nakonec stala Lapinagova uči mata a následné držení. Adam Kopecký si ve váze -81 kg postupně klestí cestu světovým žebříčkem směrem vzhůru a získává si postupně respekt na mezinárodní scéně i v kategorii seniorů.

David Klammert (-90 kg)

David měl v prvním kole volný los, stejně jako jeho soupeř v druhém kole Marcus Nyman (SWE). Stejně jako v případě Jaromíra Musila i zde došlo na urputný souboj o úchop a bohužel i v tomto případě dosáhl náš judista limitního počtu šido dříve, než jeho soupeř. Velká škoda, že se nepodařilo dostat švédského judistu pod větší tlak v momentě, kdy měl po minutě a půl na svém kontě již dvě napomenutí. David Klammert se tak musel s ME rozloučit již po svém prvním zápase.

Lukáš Krpálek (100+ kg)

Lukáš je stálice českého juda v úspěšných startech na mezinárodních soutěžích a potvrdil to i na ME. Pouhých 14 dnů po svém třetím místě na Grand Slamu v turecké Antalyi dokázal získat bronz i v Lisabonu a získat již svou šestou medaili z Mistrovství Evropy. Náš judista zahájil úspěšné tažení turnajovým pavoukem úvodním soubojem s Aliaksandrem Vakhaviakem (BLR), kdy se mu podařilo Bělorusa udolat v newaze. Oplatil mu tak letošní porážku z Tel Avivu a postoupil do čtvrtfinále, kde ho čekal Levani Matiashvili (GEO). Gruzie přivezla na ME opravdu velmi silný tým, ale Lukáš si i s Matiashvilim dokázal poradit a stejně jako v předchozím kole dokázal Gruzínce porazit na ippon v newaze. V semifinále čekal našeho judistu soupeř z nejneoblíbenějších Henk Grol (HOL). Lukáš se s tímto soupeřem potkává poměrně často (dříve v -100 kg, nyní i v 100+ kg) a má s ním zápornou bilanci vzájemných zápasů (3:8). Semifinálový souboj bohužel potvrdil tento stav, když Holanďan po dvou a půl minutách zápasu dokázal kontrovat Lukášovu seoi nagu z kolen. Podle záběrů bylo vidět, že si Grol resp. jeho trenér dokázali z předchozích zápasů Lukáše načíst Lukášovu techniku, kterou se snažil bodovat i v předcházejících kolech. Působilo to dojmem, že si Grol na tento moment vyloženě počkal. Ale i to je judo. V každém případě se Lukáš dokázal skvěle připravit na bronz a o jeho mentální síle svědčí i vývoj souboje v boji o bronz. V tom proti našemu judistovi nastoupil Or Sasson (ISR). S tímto izraelským brouskem měl Lukáš naopak čistě pozitivní bilanci a tak začal souboj o poznání sebevědoměji. Již po minutě a půl dokázal bodovat právě onou seoi nagou z kolen, která ho stála postup do semifinále. Přestože ji trochu přetočil, dokázal skórovat za wazari a vše vypadalo dobře a pod kontrolou až do času 3:50 min. Izraelský judista totiž dokázal pouhých 10 s před koncem využít Lukášovo de aši harai, které mu stejným chvatem kontroval a srovnal wazari. Není třeba být specialistou na odezírání ze rtů, Lukášova slovní reakce na Sassonovo srovnání skóre byla naprosto čitelná. Zápas se dostal do zlatého skóre a v něm Lukáš prokázal jak velký je bojovník. Přestože by logicky měl mít psychickou výhodu izraelský judista, Lukáš nepřipustil žádné protahování souboje a po 20 s dokázal Sassona hodit na osoto gari a zajistil si tak bronzovou medaili. Velká gratulace našemu judistovi. Zisk této medaile, stejně jako rozloučení se s evropským šampionátem vítězným zápasem je jistě velkou vzpruhou pro závěrečnou přípravou na olympiádu v Tokiu.